Ketvirtadienis, 1 gegužės, 2025

Naujausi

Štai kodėl sodindami bulves turėtumėte naudoti pelenus: būsite dėkingi už šį patarimą!

Daugelis sodininkų jau pradėjo pavasario darbus, o kai kurie jų jau pradėjo sėti ar sodinti. Trąšų kainos parduotuvėse vis labiau kyla, todėl sodininkai ieško galimybių naudoti natūralias trąšas, kurias galima pasigaminti namų sąlygomis. Medžio pelenai neabejotinai yra viena geriausių trąšų, kurias galima naudoti sodinant bulves.

Medžio pelenai – tai natūrali ir ypač veiksminga priemonė, kurią vis dažniau renkasi patyrę daržininkai norėdami pagerinti savo bulvių derlių. Ši ekologiška trąša ne tik praturtina dirvą būtinais mineralais, bet ir padeda sumažinti bulvių ligų riziką. Jei dar niekada nesinaudojote šiuo paprastu, tačiau efektyviu metodu – dabar pats laikas išbandyti. Sužinokite, kodėl medžio pelenai turėtų atsidurti jūsų darže šį pavasarį.

Bulvės

Tokiose trąšose gausu įvairių mineralinių ir organinių medžiagų, jose yra didelis kalio ir kalcio kiekis, todėl bulvės gali įsisavinti daugiau reikalingų medžiagų.

Medžio pelenai ne tik maitina augalus, bet ir atlieka apsauginę funkciją. Šios trąšos stiprina augalų imunitetą ir gali padidinti derlių net iki 15%. Medžio pelenai gali užtikrinti didesnį bulvių krakmolingumą, todėl šios daržovės bus skanesnės.

Prieš sodinimą galima pabarstyti bulves pelenais (po 1 kg pelenų 25 kg bulvių maišui). Jei sėkloms skirtos bulvės bus pjaustomos mažesniais gabalėliais, pjūvio vietą pabarstykite medžio pelenais, nes jie dezinfekuos „žaizdą“ ir paspartins jos gijimą.

Pelenai yra šarminiai, todėl jie naudojami rūgščioje dirvoje. Jei dirvožemis yra neutralus arba šarminis, medžio pelenai nėra pati tinkamiausia trąša.

Bulvės

Geriausia naudoti tokius pelenus, kurie susidaro deginant medieną. Prieš pildami pelenus į suartą žemę taip pat galite įdėti mėšlo.  Pelenus berkite plonu sluoksniu, o tuomet užberkite žemėmis. Pasirūpinkite, kad po sėjos bulvių gumbai nekontaktuotų su mėšlu.

Kaip naudoti medžio pelenus?

  • 1 m² dirvožemio turėtų tekti 100 – 150 g pelenų.
  • Jei bulves sodinate nedideliame plote, 30 g pelenų galite sumaišyti su žeme ir supilti į sodinimo duobę.
  • Kaip jau minėjome anksčiau, prieš sodinimą labai svarbu patikrinti dirvos pH (optimalus pH yra 5,4 – 6,5).
  • Pelenus supilkite į bulvių duobeles ir užberkite juos plonu žemės sluoksniu.
  • Štai ir viskas, dabar galite sodinti bulves norimu atstumu.

Nors medžio pelenai turi daugybę privalumų, tačiau tam tikrais atvejais jie gali pakenkti bulvėms. Medžio pelenų nenaudokite kartu su trąšomis, kuriose yra daug azoto, nes tuomet bulvės neįsisavins reikalingų medžiagų.

Svarbiausia informacija, kurią reikėtų atsiminti:

  • Medžio pelenų nereikėtų naudoti dirvožemiuose, kurių pH yra didesnis nei 7.
  • Svarbu naudoti tik medžio pelenus (geriausia gluosnio ir beržo, nes tai užtikrins didžiausią mineralų ir kitų medžiagų kiekį).
  • Žemiausia dirvožemio temperatūra sodinimo metu turi būti 6–8°C.
  • Jei oro temperatūra bus -1–2°C, bulvės gali nušalti.
  • Optimali bulvių augimo temperatūra yra 17–20 ° C. Jei temperatūra bus aukštesnė, bulvės gali nesudygti.
  • Bulvių sodinimui labiausiai tinka purus, pralaidus ir daug mineralinių bei organinių medžiagų turintis dirvožemis.

Nuotrauka @Canva

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Ketvirtadienio Įkvepiantis Horoskopas (Gegužės 1 d.): Nauja Meilės Aušra Laukia Dviejų Zodiako Ženklų!

Jaučiate kosminę energiją ore? Šiandien gali būti lemiamas pokytis! 🌠 Sužinokite, kaip žvaigždės jums išsirikiuoja ir ką turite žinoti, kad maksimaliai išnaudotumėte tai. ♒...

Valdo pasaulį: 3 Zodiako ženklai, kurie dažniausiai tampa valdovais

Kai kurie žmonės tikrai atrodo tarsi gimę su karūna ant galvos — jų laikysena, sprendimai ir charizma išties primena monarchus. Astrologai tikina, kad tam...
---