Ketvirtadienis, 8 gegužės, 2025

Naujausi

Liaudies prietarai gegužės mėnesiui

Gegužės mėnuo nuo seno buvo laikomas ypatingu – gamta atgyja, dienos tampa ilgesnės, o žmonės vis dažniau ieško ženklų iš aplinkos. Ne veltui mūsų senoliai šiam pavasario mėnesiui turėjo daugybę prietarų ir tikėjimų. Prietarai gegužės mėnesiui atskleidžia ne tik senovės žmonių ryšį su gamta, bet ir jų bandymus prognozuoti orus, derlių ar net lemti sėkmę ar nesėkmes tam tikruose gyvenimo sprendimuose.

Šiame straipsnyje kviečiame susipažinti su įdomiausiais ir giliausiomis tradicijomis paremtas gegužės mėnesio prietarais.

Gamta

Gegužės 1 d. Tą dieną nežydintys šalpusniai žada šaltą lietingą vasarą. Žydinčios dirvinės našlaitės simbolizuos tinkamą metą lauko darbams. Gegužės 1 dieną nebūdavo sudaromos jokios santuokos, kad žmonės nenukentėtų santuokose.

Gegužės 2 d. Tą dieną, pagal pranašystę, negalima liūdėti, kad neišgąsdintumėte savo laimės. Švelni diena reiškia karštą vasarą. Stiprus potvynis – ruduo bus geras.

Gegužės 3 d. Tą dieną laidojami mirusieji ir tvarkomos laidojimo vietos. Pagal papročius, jei tą dieną paukščiai tyli – keisis oras.

Gegužės 4 d. Ievų žydėjimas pranašauja šiltą vasarą. Tą dieną namai saugomi nuo piktųjų dvasių.

Gegužės 5 d. Tą dieną pagal patirtį sodina svogūnus, kad pavyktų užauginti gausų derlių. Jei varlės karkia – bus lietaus.

Gegužės 6 d. Tą dieną pagal prietarus galima sutikti savo likimą. Giedra diena reikš laimingą gyvenimą.

Gegužės 7 d. Tą dieną pagal prietarus nieko negalima sodinti, o sėjinių lysves reikia pašildyti, kad daigai būtų apsaugoti nuo šalnų. Jei gegutė pradeda kukuoti, reiškia šalnų nebus.

Gegužės 8 d. Jei tą dieną bus šilta ir giedra – vasara bus šilta. Jei atsigersite tą dieną iš šulinio, išsipildys jūsų norai ir būsite sveiki.

Gegužės 9 d. Jei paukščiai triukšmauja – šalčiai praeityje. Jei tądien rami diena – šaltis sugrįš. Danguje pamačius gervę, reiškia sėkmę.

Liaudės prietarai gegužės mėnesiui

Gegužės 10 d. Karšti orai pranašauja ilgą laikotarpį be lietaus. Jei vanduo tvenkinyje nėra ramus – bus blogas oras.

Gegužės 11 d. Pagal tradiciją tą dieną žmonės renka beržų sulą, kad pasveiktų nuo ligų ir pagerintų sveikatą.

Gegužės 12 d. Tą dieną pagal tradiciją negalima sakyti nieko blogo ir leisti blogų minčių. Jei tą dieną saulėta, tai rugsėjis bus saulėtas.

Gegužės 13 d. Daug žvaigždžių danguje – laukia perkūnijų sezonas. Jei dangus giedras – bus vėsus oras.

Gegužės 14 d. Jei išgirsite, kaip čiulba lakštingala – reiškia sėkmę. Šių paukščių čiulbėjimas žada karštą vasarą ir gerą derlių.

Gegužės 15 d. Tą dieną niekas neturėtų kalbėtis su nepažįstamaisiais ir imti nuo žemės jokių daiktų. Tą dieną saulė danguje pranašauja gerus orus ateinančias kelias dienas.

Gegužės 16 d. Pagal tradiciją tą dieną maisto gaminimas pranašauja, kad namuose bus tvarka ir ramybė. Tą dieną ant palangės atskridęs paukštis simbolizuos svarbią žinią.

Gegužės 17 d. Jei tą dieną pasimelsite už daigus, derlius bus puikus. Sodinti per lietų – nuostolinga.

Gegužės 18 d. Jei skraido daugybė voratinklių, reiškia, kad bus šilta vasara. Lengvas lietus šviečiant saulei prognozuoja didelę sėkmė tiems, kurie po juo patenka.

Gegužės 19 d. Tą dieną pagal prietarus atsikelti auštant reiškia, kad patirsite ilgą ir laimingą gyvenimą. Tas, kuris vaikščios po žolę basomis, ilgus metus bus sveikas.

Gegužės 20 d. Saulėta diena pranašaus vasaros šilumą. Vaivorykštės po lietaus – dažnus šiltus vasaros lietus ir gerą grybų derlių.

Liaudės prietarai gegužės mėnesiui

Gegužės 21 d. Pagal prietarus tą dieną surengus šeimos vakarienę, sustiprinsite šeimos ryšius ir pažadinsite giminystės ryšį. Tiems kurie tą dieną pasakys blogą žodį, nesiseks visus metus.

Gegužės 22 d. Miglotą rytą reikia praustis su rasa, kad sustiprintumėte sveikatą ir palengvintumėte ligas. Lietus tą dieną pranašaus sėkmę.

Gegužės 23 d. Tą dieną pagal pastebėjimus nevykdykite jokios veiklos ir nieko nesodinkite.

Tuo metu buvo draudžiama dirbti namų ūkio ir žemės ūkio darbus. Visus metus tas, kuris nepaisys šių prietarų, kentės nuo negalavimų.

Gegužės 24 d. Tą dieną negalima nei skolintis, nei imti pinigus. Šaltas rytas pranašaus dar 12 dienų šalčio.

Gegužės 25 d. Saulėta diena žada karštą ir sausą vasarą. Tą dieną pagal pranašystę galima nuspėti savo likimą.

Gegužės 26 d. Tą dieną žmonės renka vaistines žoleles ir geria vaistažolių antpilus, kad pagerintų sveikatą ir ilgus metus išsaugotų savo grožį.

Gegužės 27 d. Esant stipriam vėjui, prognozuojama artėjanti vasara. Jei gulbės skrenda žemai, tai reiškia, kad oras bus šaltas. Miške matyti rūką reiškia, kad bus karšta diena ir griaudės perkūnija.

Gegužės 28 d. Šilta diena reikš švelnią vasarą. Tą dieną agurkai sodinami ir laistomi lietaus vandeniu, kad būtų gausus derlius.

Liaudės prietarai gegužės mėnesiui

Gegužės 29 d. Jei vakare garsiai karks varlės – užklups lietus. Jei žydi lelijos – šaltis pasitrauks.

Gegužės 30 d. Jei žuvys prastai kimba – derlius bus prastas. Kurtinantis griaustinis reiškia artėjantį šiltesnį orą.

Gegužės 31 d. Paskutinė pavasario diena turi būti su šypsena. Pagal prietarus, jei tą dieną liūdite, tai reiškia, kad kviečiate nelaimę į namus.

Nors daugelis šių prietarų šiais laikais gali atrodyti kaip pramoginiai ar simboliniai pastebėjimai, juose slypi šimtmečių vertės liaudies išmintis. Prietarai gegužės mėnesiui ne tik padėdavo senovėje orientuotis gamtos cikluose, bet ir stiprino bendruomeniškumo jausmą bei ryšį su aplinka. Galbūt ir šiandien verta stabtelėti, pažvelgti į dangų, pasiklausyti paukščių ar prisiminti, ką gegužė reiškė mūsų protėviams. Net jei nesame linkę tikėti viskuo pažodžiui, šie prietarai primena apie mūsų šaknis ir ragina gyventi labiau sąmoningai, artimai su gamta ir tradicijomis.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Palydovai užfiksavo keistą anomaliją Baltijos jūroje: tiesa paaiškėjo tik po 5 metų

Palydovai užfiksavo paslaptingą anomaliją Baltijos jūroje netoli netoli Gdansko (Lenkija). Milžiniškos dėmės ir sūkuriai, matomi iš kosmoso, glumino mokslininkus ištisus metus. Iš pirmo žvilgsnio...

Įvardyta saugiausia dešra Lietuvoje: ją galima net vaikams

Dešros gaminius mėgsta nemažai lietuvių, ypač per Velykų šventes. Lietuvos sveikos mitybos ekspertai įvardijo saugiausią dešros rūšį, kurią galima vartoti net vaikams – žinoma,...
---