Ketvirtadienis, 1 gegužės, 2025

Naujausi

Svajojate apie gardų slyvų derlių? Viskas, ką reikia žinoti apie slyvų auginimą

Savo sode užaugintos sultingos ir saldžios slyvos – tikras vasaros malonumas. Slyvų auginimas nėra sudėtingas, tačiau norint sulaukti gausaus ir kokybiško derliaus, svarbu žinoti keletą pagrindinių taisyklių.

Šiame straipsnyje žingsnis po žingsnio aptarsime svarbiausius slyvų auginimo aspektus – nuo tinkamos veislės pasirinkimo iki derliaus nuėmimo.

Tinkamos slyvų veislės pasirinkimas:

Pirmasis ir labai svarbus žingsnis – pasirinkti tinkamą slyvų veislę, atsižvelgiant į šiuos faktorius:

  • Klimato sąlygos: Lietuvoje geriausiai auga ankstyvos, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvos veislės, spėjančios subrandinti vaisius per mūsų klimato sąlygas. Populiarios veislės yra ‘skorospelka’, ‘opal’, ‘victoria’, ‘stanley’, ‘jubileum’ ir kt.
  • Savidulkumas: kai kurios slyvų veislės yra savidulkės, o kitoms reikalingi dulkininkai – kitos netoliese augančios tos pačios žydėjimo laiko veislės. Pasirinkus nesavidulkę veislę, būtina pasodinti bent du skirtingus slyvų medžius, kad būtų užtikrintas apdulkinimas ir derlius.
  • Atsparumas ligoms ir kenkėjams: rinkitės veisles, pasižyminčias geru atsparumu dažniausioms slyvų ligoms, tokioms kaip slyvų rauplės, moniliozė, bei kenkėjams.
  • Vaisių skonis, dydis ir paskirtis: apsvarstykite savo skonio preferencijas (saldžios, rūgščios), norimą vaisių dydį ir paskirtį (valgymui švieži, konservavimui, džiovinimui).
slyvų medis

Tinkamos slyvų vietos parinkimas ir sodinimas:

Slyvoms reikia saulėtos, šiltos ir nuo stiprių vėjų apsaugotos vietos. Dirvožemis turėtų būti derlingas, purus, laidus vandeniui ir orui, neutralaus arba šiek tiek rūgštaus ph. Vengti reikėtų sunkios, šlapios ir labai rūgščios dirvos.

Sodinimo laikas:

  • Ankstyvas pavasaris (balandžio pradžia): geriausias laikas sodinti slyvas, kol dar nepradėję sprogti pumpurai.
  • Rudens pabaiga (spalio-lapkričio mėn.): galima sodinti ir rudenį, tačiau reikia pasirūpinti apsauga nuo šalčių pirmaisiais metais.

Sodinimo procesas:

  1. Paruoškite duobę: duobė turėtų būti maždaug 60-80 cm gylio ir pločio, kad šaknys galėtų laisvai išsidėstyti.
  2. Patręškite dirvą: duobės dugną patręškite perpuvusiu mėšlu arba kompostu, sumaišytu su derlingu viršutiniu dirvožemio sluoksniu. Galima įberti ir kompleksinių mineralinių trąšų.
  3. Įstatykite sodinuką: sodindami atviromis šaknimis, patikrinkite, ar šaknys nėra pažeistos. Sodinkite taip, kad skiepo vieta būtų 5-10 cm virš žemės paviršiaus.
  4. Užpilkite žemėmis: užpilkite duobę likusiu dirvožemiu, švelniai sutankindami aplink šaknis, kad neliktų oro tarpų.
  5. Palaistykite: gausiai palaistykite pasodintą medelį.
  6. Mulčiuokite: aplink kamieną patieskite mulčio (pjuvenų, durpių, šiaudų) sluoksnį, kad sulaikytumėte drėgmę ir apsaugotumėte nuo piktžolių.
  7. Pritvirtinkite prie atramos: jaunus medelius rekomenduojama pririšti prie atramos, kad apsaugotumėte nuo vėjo ir padėtumėte augti tiesiai.

Priežiūra:

  • Laistymas: jaunus medelius reikia reguliariai laistyti sausu oru, ypač pirmaisiais metais po pasodinimo. Subrendę medžiai sausrai atsparesni, tačiau ilgai trunkant sausrai, rekomenduojama palaistyti ir juos, ypač vaisių brendimo metu.
  • Tręšimas: pavasarį ir vasaros pradžioje slyvas reikėtų tręšti azotinėmis trąšomis, o vasaros pabaigoje – fosforo ir kalio trąšomis, kurios skatina vaisių formavimąsi ir gerina žiemojimą.
  • Genėjimas: genėjimas yra būtinas norint formuoti vainiką, pašalinti sergančias, džiūstančias ir per tankiai augančias šakas, pagerinti oro cirkuliaciją ir šviesos patekimą į vainiko vidų, o taip pat reguliuoti derėjimą. Genėti reikėtų ankstyvą pavasarį arba vasaros pabaigoje po derliaus nuėmimo.
  • Apsauga nuo ligų ir kenkėjų: reguliariai apžiūrėkite medelius ir, pastebėję ligų ar kenkėjų požymių (pvz., amarų, slyvinių pjūklelių), imkitės atitinkamų priemonių. Galima naudoti tiek chemines, tiek biologines apsaugos priemones.
  • Vaisių retinimas: jei užsimezga per daug vaisių, juos reikėtų praretinti, kad likę vaisiai būtų didesni, geriau prinoktų ir medis nepervargtų.

Derliaus nuėmimas:

Slyvų derliaus laikas priklauso nuo veislės. Prinokusios slyvos turėtų būti lengvai nuskynamos, o jų spalva ir minkštumas turėtų atitikti veislės aprašymą. Geriausia skinti visiškai prinokusius vaisius, nes nuskintos per anksti slyvos nebebręs.

Tinkamai prižiūrimos slyvos džiugins jus gausiu ir gardžiu derliumi daugelį metų!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Ketvirtadienio Įkvepiantis Horoskopas (Gegužės 1 d.): Nauja Meilės Aušra Laukia Dviejų Zodiako Ženklų!

Jaučiate kosminę energiją ore? Šiandien gali būti lemiamas pokytis! 🌠 Sužinokite, kaip žvaigždės jums išsirikiuoja ir ką turite žinoti, kad maksimaliai išnaudotumėte tai. ♒...

Valdo pasaulį: 3 Zodiako ženklai, kurie dažniausiai tampa valdovais

Kai kurie žmonės tikrai atrodo tarsi gimę su karūna ant galvos — jų laikysena, sprendimai ir charizma išties primena monarchus. Astrologai tikina, kad tam...
---