Pirmadienis, 5 gegužės, 2025

Naujausi

Dar nevėlu: ką dar galima darže pasodinti iki gegužės pabaigos

Nors pavasaris artėja prie pabaigos, sodinimo sezonas Lietuvoje dar tikrai nesibaigė. Gegužė – vienas svarbiausių mėnesių tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems sodininkams, ypač tiems, kurie planuoja daržovių auginimą atvirame grunte. Net ir pasibaigus tradiciniam sėjos laikotarpiui, daugelį augalų vis dar galima sėkmingai pasodinti iki gegužės pabaigos. Svarbiausia – atsižvelgti į dirvos temperatūrą, vyraujančias orų sąlygas ir pasirinkti tinkamas, ankstyvesnes ar greitai bręstančias veisles.

Kada pradėti sėją ir sodinimą?

Svarbiausias rodiklis – dirvos temperatūra. Daugumai šilumą mėgstančių augalų reikalinga bent +10–15 °C temperatūra, tuo tarpu šalnoms atsparūs augalai gali būti sėjami anksčiau, kai dirva įšyla iki +5–8 °C.

Nors gegužės pradžioje kai kuriose Lietuvos vietose dar pasitaiko pavienių naktinių šalnų, mėnesiui baigiantis oro sąlygos tampa palankios net jautresnėms kultūroms – ypač Pietų, Vidurio ir Žemaitijos regionuose.

Ką dar galima pasodinti iki gegužės pabaigos?

Toliau pateikiame pagrindinių daržovių ir prieskoninių augalų sąrašą, kuriuos gegužės pabaigoje dar galima sėti ar sodinti atvirame grunte.

Agurkai

Šilumą mėgstanti kultūra. Agurkų nerekomenduojama sėti į šaltą dirvą – sėklos gali ne tik nesudygti, bet ir supūti. Sodinti reikia tik tuomet, kai dirvos temperatūra pasiekia bent +15 °C. Rekomenduojama naudoti ankstyvąsias ar vidutinio ankstyvumo veisles, ypač jei sodinama gegužės pabaigoje.

Cukinijos, moliūgai

Sušilusi žemė – tinkamas laikas sodinti cukinijas bei valgomuosius moliūgus. Tiek cukinijos, tiek moliūgai greitai sudygsta esant šiltiems orams. Ankstyvos veislės leidžia tikėtis derliaus dar iki rudens pradžios.

Melionai ir arbūzai

Nors šios kultūros Lietuvoje auginti nėra tradiciška, jos vis dažniau sodinamos mėgėjų daržuose, ypač pietinėje šalies dalyje. Prieš sėjant ar sodinant daigus, būtina užtikrinti, kad dirva pakankamai įšilusi, o ateinantys orai bus stabiliai šilti.

Burokėliai

Tradicinė lietuviška kultūra, kuri puikiai tinka sėjimui gegužę. Seniau burokėliai kolūkiuose pradėti sėti tik nuo gegužės 9 dienos. Rekomenduojama sėti veisles, išsiskiriančias trumpesniu vegetacijos periodu, jei norima derlių gauti dar vasaros pabaigoje.

Morkos

Morkas galima sėti ne tik ankstyvą pavasarį – antrasis tinkamas terminas yra gegužės vidurys ar pabaiga. Reikėtų rinktis ankstyvąsias veisles ir užtikrinti pakankamą drėgmę sudygimui.

Ridikėliai

Ridikėliai sėjami keliais etapais nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pradžios. Gegužės pabaigoje jų dar galima sėti, ypač jei pasirenkami greitai bręstantys hibridai.

Svogūnai

Jeigu nepasodinti anksčiau – svogūnus dar galima sodinti iki gegužės pabaigos. Patartina svogūnus prieš sodinimą pamirkyti vandenyje 10–12 valandų – taip paskatinamas dygimas.

Salotos, krapai, petražolės, kalendros, rūgštynės

Tai kultūros, nereikalaujančios aukštos temperatūros. Esant bent +5 °C dirvos temperatūrai ir pakankamai drėgmės, jos sėkmingai sudygsta net ir iškart pasėjus. Rekomenduojama mulčiuoti ar pridengti agroplėvele, kad išsaugotumėte drėgmę ir padėtumėte daigams vystytis.

Ankstyvieji kopūstai

Iki gegužės pabaigos į atvirą gruntą dar galima sodinti ankstyvųjų kopūstų daigus. Pasodinus vėliau nei įprasta, derlių galima bus nuimti liepos ar rugpjūčio mėnesiais.

Pomidorai ir paprikos

Šios kultūros sodinamos tik daigais. Lietuvoje dažnai tenka laukti iki gegužės pabaigos ar net birželio pradžios, kol sumažėja šalnų tikimybė. Rekomenduojama daigus sodinti šiltesnio mikroklimato vietose arba naudoti uždengimus – tunelius, plėvelę ar agroplėvelę.

Bazilikai

Bazilikas ypatingai jautrus šalčiui. Sėklas galima sėti tik tuomet, kai orai visiškai atšyla ir naktys tampa stabiliai šiltos – apie +18–20 °C. Ankstyvas sėjimas retai būna sėkmingas, nes bazilikas greitai nyksta esant žemai temperatūrai.

Nors gegužės mėnesio pabaiga laikoma vėlyvu laikotarpiu kai kurių kultūrų sėjai ar sodinimui, tinkamai parinkus rūšis bei veisles ir atsižvelgus į dirvos bei oro sąlygas, galima tikėtis gausaus derliaus. Šiuo metu ypač svarbu naudoti ankstyvas, greitai subręstančias veisles ir turėti omenyje būtinybę laistyti – dirva gegužę dažnai greitai džiūsta, ypač lengvuose priesmėlio dirvožemiuose.

Vėlyvasis pavasaris – dar ne pabaiga, o galimybė papildyti daržą derlingomis kultūromis. Jei dar nesuspėjote sėti – veikti tikrai nevėlu.

Nuotrauka @Canva

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Ar tikrai dėl jūsų nesėkmių kalta mama?

Galbūt ne kartą jūsų mintyse ar pokalbiuose nuskambėjo frazė: „Dėl visko kalta mama“ – kad nepalaikė, kritikavo, neparodė pakankamai šilumos ar meilės. Ieškoti kaltininko...

Kada planuoti reikalus 2025-ųjų gegužę: mėnulio kalendorius meilei, kelionėms, sveikatai

Mėnulio fazės bei planetų išsidėstymas neretai daro įtaką mūsų savijautai, sprendimams ir net sėkmei. Remiantis astrologinėmis prognozėmis, kai kurios dienos 2025-ųjų gegužę bus ypač...
---