Trečiadienis, 14 gegužės, 2025

Naujausi

Apie tai, ką vyrai dažniausiai nutyli: gydytojos patarimai, padėsiantys susigrąžinti libido

Kai vyras praranda aistrą, dažnai praranda ir žodžius – nes ši tema vis dar apaugusi tyla ir nereikalingu gėdos jausmu. Apie mažėjantį libido dažnas vyras vis dar vengia kalbėti – renkamasi šią problemą verčiau nutylėti, nei pripažinti. Tačiau tai nėra vien fizinės būklės klausimas. Tai – viso organizmo, gyvenimo būdo, hormonų ir emocinės sveikatos veidrodis. Kodėl libido silpsta? Kodėl testosteronas – vyro gyvybingumo variklis – ima buksuoti? Ar tai neišvengiama? Ir ką galima padaryti, kad vyras vėl jaustųsi stiprus – savo kūne, santykiuose, gyvenime? Atsakymus į šiuos klausimus padeda rasti „Aconitum” konsultuojanti gydytoja Urtė Vanagė.

Atsakingas už daug organizmo funkcijų

Testosteronas – tai steroidinis hormonas, dažniausiai siejamas su vyriško organizmo vystymusi ir reprodukcine funkcija, tačiau jo poveikis apima gerokai daugiau. Tai ne tik raumenų masės ar barzdos augimo „variklis” – testosteronas atlieka daugybę esminių funkcijų: reguliuoja raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, stiprina kaulų tankį, palaiko psichologinę būseną, energijos lygį, koncentraciją ir, žinoma, seksualinį potraukį.

„Testosteronas stimuliuoja baltymų sintezę raumenyse, padeda auginti ir išlaikyti raumenų masę, skatina jėgos ir ištvermės augimą, ypač kartu su fiziniu krūviu. Jis taip pat padeda reguliuoti riebalų kaupimąsi, ypač pilvo srityje – žemas testosterono lygis dažnai siejamas su padidėjusia kūno riebalų mase. Testosteronas taip pat skatina kaulų formavimąsi ir stabdo jų retėjimą. Be to, iš jo organizme gaminasi estrogenai, kurie itin svarbūs osteoblastų (kaulų tankį gerinančių ląstelių) funkcijai palaikyti. Testosteronas stimuliuoja ir eritropoetino funkciją kaulų čiulpuose bei gali turėti įtakos hemoglobino ir hematokrito lygiui, kurie ypač svarbūs ištvermei bei deguonies pernešimui. Smegenų srityse, atsakingose už nuotaiką ir atmintį, yra gausu testosterono receptorių. Testosteronas, prisijungdamas prie jų, padeda reguliuoti nuotaiką, energijos lygį, pasitikėjimą savimi. Mažas jo kiekis susijęs su padidėjusiu dirglumu, koncentracijos stoka, pažintinių funkcijų lėtėjimu. Na, ir, žinoma, testosteronas tiesiogiai veikia sėklidžių funkciją bei vaisingumą – jis yra būtinas visai spermos gamybos grandinei”, – pasakoja U. Vanagė.

Mažėja su amžiumi

Tiesa, gydytoja priduria, kad maždaug nuo 30 metų šio hormono kiekis kasmet sumažėja apie 1 proc. Šis mažėjimas – natūralus, bet ilgainiui jis tampa pastebimas: silpnėja motyvacija, aistra, nuotaika svyruoja, o fizinis pajėgumas mažėja.

„Testosterono mažėjimas su amžiumi turi įtakos bendrai vyrų savijautai, emocinei būklei, raumenų ir kaulų tvirtumui, širdies ir kraujagyslių sistemai. Kartu su mažėjančiu testosterono kiekiu, stebimas ir mažėjantis vyrų libido. 45–55 metų vyrai nurodo patiriantys apie 30 proc. libido sumažėjimą. O netgi 1 iš 5 vyrų sako, kad nors kartą gyvenime naudojo erekciją skatinančius preparatus. Pats fiziologinis testosterono mažėjimas yra neišvengiamas, bet kliniškai reikšmingas kritimas pasireiškia tik daliai vyrų. Yra atvejų, kai vyresni vyrai išlaiko aukštą testosterono lygį ir stiprų libido iki vėlyvo amžiaus. Įdomu tai, kad testosterono kiekis mažėja ir lyginant skirtingas kartas. Vyrų testosterono koncentracija prieš 30 metų buvo apie 20 proc. didesnė nei dabar”, – teigia specialistė.

Įtakos turi net ir metų laikas

Testosterono lygio ir libido mažėjimui įtaką daro ne tik amžius. Gydytoja U. Vanagė pabrėžia, kad svarbus vaidmuo tenka miegui, stresui, mitybai, fiziniam aktyvumui ir net emociniam artumui. Įdomu ir tai, kad bendrasis ir biologiškai prieinamo testosterono kiekis yra didžiausias vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje (rugpjūčio–spalio mėnesiais), o mažiausias – kovo mėnesį.

„Vyrui nemiegant visą parą, testosterono koncentracija smarkiai sumažėja. Trumpalaikiai miego sutrikimai didesnio poveikio neturi, tačiau vyrams, kurie reguliariai miega tik 5 ar dar mažiau valandų, dienos metu testosterono kiekis yra 10–15 proc. mažesnis nei tų, kurie miega 7–8 valandas. Taip yra dėl to, nes aktyviausiai testosteronas sėklidėse yra gaminamas būtent miego metu. Didelę įtaką testosterono lygiui turi ir lėtinis stresas. Pavyzdžiui, kelias savaites trunkanti įtampa darbe, santykių problemos ar nuolatinis nerimas yra susiję su gerokai mažesniu baziniu testosterono kiekiu. Sumažėjusį šio hormono lygį gali lemti ir per didelis svoris. Nutukusiems vyrams numetus apie 9–10 kg bendras testosterono kiekis gali padidėti 30–50 proc. ar daugiau. Žinoma, tokiu atveju taip pat pastebimas ir lytinio potraukio padidėjimas”, – aiškina gydytoja.

Galima koreguoti natūraliais būdais

Silpnėjantis libido dažnai tėra vienas iš daugybės ženklų, išduodančių testosterono trūkumą. Vyras taip pat gali jausti nuolatinį nuovargį, susierzinimą, pastebėti sumažėjusią raumenų masę, nykstančią rytinę erekciją. Kartais ima varginti ir pasitikėjimo savimi stoka ar atminties silpnėjimas. Tačiau testosterono gamyba yra jautri mūsų gyvenimo būdui. Todėl, pasak gydytojos, daugeliu atvejų hormoninį foną galima paveikti natūraliais būdais.

„Pirmiausia – kokybiškas miegas ir kasdienis fizinis aktyvumas. Net 30 dienų paprasto vaikščiojimo gali sumažinti erekcijos disfunkciją daugiau nei perpus. Taip pat svarbus ir emocinis artumas su partnere – tyrimai rodo, kad atviras bendravimas teigiamai veikia seksualinį pasitenkinimą ir lytinių santykių dažnį. Būtina išmokti valdyti ir stresą. Jis yra žinomas kaip libido „žudikas”, nes smarkiai mažina lytinį potraukį tiek moterims, tiek vyrams”, – pasakoja U. Vanagė.

Tinkama mityba – itin svarbi

Gydytojos teigimu, vyrų hormonų balansą bei energiją galima reguliuoti ir laikantis tam tikrų mitybos principų. Įdomu tai, kad labai daug baltymų turinčios dietos sumažina testosterono kiekį. Mokslininkai nustatė, kad geriausia dieta, siekiant maksimalios testosterono koncentracijos, turėtų būti tokia, kurią sudaro 40 proc. riebalų, 35–40 proc. angliavandenių ir 20 proc. baltymų.

„Norint palaikyti stabilią gliukozės koncentraciją kraujyje reikėtų vengti perdirbtų angliavandenių (cukraus, baltų miltų) ir rinktis kompleksinius angliavandenius (avižas, grikius, lęšius) – tai padeda sumažinti insulino svyravimus, kurie gali mažinti testosteroną. Taip pat svarbu suvartoti ir pakankamą sveikųjų riebalų kiekį. Hormonai, ypač testosteronas, gaminami iš cholesterolio, todėl ir yra reikalingi sveikieji riebalai – alyvuogių aliejus, avokadai, riešutai, sėklos, riebios žuvys. Baltymai reikalingi raumenų masei, kuri padeda reguliuoti testosterono lygį – gerai tinka liesa mėsa, kiaušiniai, žuvis, augaliniai baltymai. Žinoma, reikėtų vengti alkoholio ir per daug sojos produktų: alkoholis slopina testosterono gamybą, o perteklinis fitoestrogenų kiekis gali turėti įtakos hormonų balansui”, – mitybos patarimais dalijasi specialistė.

Galima atsigręžti ir į gamtoje randamus gyvybingumo šaltinius

Tiesa, gydytoja U. Vanagė priduria, kad šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame dažnai mėgaujamės greitu ir ne visai sveiku maistu, gali būti sudėtinga testosterono lygį susireguliuoti tik mityba. Tokiais atvejais į pagalbą gali ateiti specialiai vyrų hormonų pusiausvyrai palaikyti sukurtas augalinės kilmės „Aconitum” maisto papildas „Supra formulė libido ir energijai”.Jo sudėtyje esantys ženšenis, šafranas, eleuterokokas, cinkas ir kitos aktyviosios medžiagos veikia sinergiškai – padeda palaikyti normalią testosterono koncentraciją bei skatina bendrą organizmo gyvybingumą. Kaip teigia gydytoja, tai – tarsi iš gamtos pasiskolinta parama vyrui, norinčiam jaustis stipriam ir fiziškai, ir emociškai.

„Šis epigenetikos principais sukurtas papildas sujungia keletą ingredientų, kurie sinergiškai gali padėti palaikyti normalią vyro reprodukcinės sistemos funkciją ir libido. Testosterono sintezę skatina cinkas, ženšenis ir eleuterokokas, kurie padeda palaikyti hormonų pusiausvyrą. Libido ir lytinę funkciją palaiko L-argininas, L-citrulinas, šafranas ir ženšenis, kurie gerina kraujotaką. Energijai ir mitochondrijų sveikatai naudingi L-karnitinas, kolagenas ir eleuterokokas, padedantys organizmui efektyviau gaminti ir palaikyti energiją. Eleuterokokas, šafranas ir ženšenis padeda organizmui prisitaikyti prie fizinės ir emocinės įtampos. Kai kurių tyrimų duomenimis, šafranas gali pagerinti spermos ir erekcijos kokybę. Šafranas veikia ir kaip natūralus afrodiziakas. Jis taip pat moduliuoja serotonino – laimės hormono – receptorius, taip sumažindamas nuotaikų svyravimus ir nerimą”, – pasakoja gydytoja.  

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Kolageno papildai: patikrinkite, ar jūsų papilde nėra šių medžiagų

Kolagenas yra svarbus elementas odos, sąnarių ir plaukų sveikatai, todėl kokybiško papildo pasirinkimas yra labai svarbus. Norint gauti kuo veiksmingesnį kolageno produktą, svarbu žinoti,...

Saulėje įvyko galingas pliūpsnis: gegužės 17 d. prognozuojama magnetinė audra

Artimiausiomis dienomis mus gali pasiekti Saulės aktyvumo padariniai – gegužės 17 dieną prognozuojama magnetinė audra. Nors pagrindinis Saulės pliūpsnio smūgis Žemės tiesiogiai nepasiekė, modeliai...
---