Ketvirtadienis, 22 gegužės, 2025

Naujausi

Giliai po Žemės paviršiumi aptiktas slaptas vandenynas gali pakeisti planetos istoriją

Giliai po mūsų kojomis slypi atradimas, galintis iš esmės pakeisti supratimą apie Žemės sandarą ir vandens kilmę. Mokslininkai aptiko milžinišką, iki šiol nematytą vandens telkinį maždaug 644 kilometrų gylyje, Žemės mantijoje. Naujausi tyrimai atskleidė, kad ringvuditas giliai mantijoje saugo milžiniškus vandens kiekius.

Tyrimo rezultatai rodo, kad planetos gelmėse slypi tiek vandens, kiek jo yra visuose paviršiaus vandenynuose kartu sudėjus. Tačiau šis vanduo nėra skystas įprasta prasme – jis laikomas specialiame minerale ringvudite, kuris esant dideliam slėgiui geba išlaikyti vandens molekules savo kristalinėje struktūroje. Šis atradimas paskelbtas „Daily Galaxy“.

Vanduo ne tik paviršiuje

Ringvuditas – tai retas, aukšto slėgio mineralas, kuris susiformuoja Žemės mantijos sluoksniuose nuo 402 iki 660 km gylyje. Jo išskirtinumas slypi gebėjime sugerti ir kaupti vandenį – tai leidžia manyti, kad vandens apytakos ciklas vyksta ne tik planetos paviršiuje, bet ir jos vidinėse struktūrose.

Tyrimo bendraautoris, geofizikas Steve’as Jacobsenas komentavo:
„Pagaliau turime įrodymų, kad vandens apytaka vyksta visoje Žemėje, o tai padeda paaiškinti, kodėl planetos paviršiuje yra tiek daug vandens. Mokslininkai šios ‘dingusios’ giluminės vandens dalies ieškojo dešimtmečius.“

Unikali ringvudito savybė

Pasak Jacobseno, ringvudito kristalinė struktūra yra ypatinga. Ji leidžia mineralui pritraukti vandenilį ir sulaikyti vandenį net esant milžiniškam slėgiui ir aukštai temperatūrai. Tai reiškia, kad Žemės mantija gali būti vienas svarbiausių planetos vandens rezervuarų.

Šis atradimas suteikia naujų įžvalgų apie vandens kilmę Žemėje ir iškelia klausimų, kaip šie giluminiai procesai gali būti susiję su geologiniais ciklais bei gyvybės atsiradimu mūsų planetoje.

Nuotrauka @Canva

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---