Ar įmanoma, kad mieste būtų oficialiai uždrausta… mirti? Nors tai gali skambėti kaip siužetas iš mokslinės fantastikos filmo, toks draudimas realiai galioja Norvegijos salyne Svalbarde, Longjyrbieno mieste. Šis unikalus draudimas gimė ne iš moralinių ar filosofinių paskatų, o iš griežtai mokslinių ir higienos sumetimų. Būtent šie veiksniai lėmė, kad Longjyrbienas tapo vienu iš nedaugelio pasaulio miestų, kur mirti yra draudžiama.
Kodėl Longjyrbienas uždraudė mirtį?
Longjyrbienas įsikūręs amžino įšalo zonoje. Tai reiškia, kad dirvožemis čia visus metus išlieka įšalęs, todėl palaidoti kūnai praktiškai nesuyra. Per dešimtmečius tapo aišku, kad dėl šios priežasties ne tik trūksta vietos kapinėse, bet ir kyla pavojus visuomenės sveikatai – iš žemės gali būti išlaisvintos seniai užšalusios, pavojingos virusų formos.
Istorinis įrodymas – ispanų gripo virusas
Didžiausias šios problemos įrodymas atsiskleidė XX a. pabaigoje, kai mokslininkai atliko tyrimus su 1918 m. ispanų gripo pandemijos aukų palaikais, palaidotais Longjyrbieno kapinėse. Kūnai, laikyti įšalusiame grunte, buvo išsaugoti beveik nepakitę – net virusas išliko gyvybingas. Tai buvo šokiruojantis atradimas, kuris įtvirtino sprendimą Longjyrbienui uždrausti naujus palaidojimus.
Kaip miestas tvarkosi su mirties atvejais?
Šiandien, jei žmogaus sveikata Longjyrbiene smarkiai pablogėja, jis nedelsiant perkeliamas į žemyninę Norvegiją. Ten suteikiama medicininė pagalba ir, mirties atveju, atliekami laidojimo ritualai. Nuo 1950-ųjų Longjyrbieno kapinės nebenaudojamos, net ir urnos su pelenais čia nelaidojamos – baiminamasi, kad jas iškastų laukiniai gyvūnai.
Kiti miestai, kur mirti „negalima“
Nors Longjyrbienas yra žymiausias tokio tipo miestas, jis – ne vienintelis. Japonijos Itsukušimos sala taip pat taiko draudimą gimti ir mirti, siekdama išlaikyti religinį švarumą. Tuo tarpu Prancūzijoje ar Italijoje kai kurie miesteliai laikinai „uždrausdavo mirtį“, kai vietinėse kapinėse pritrūkdavo vietos – tai buvo labiau simbolinis, nei realus draudimas.
Kai gamta diktuoja savo sąlygas
Longjyrbienas išsiskiria tuo, kad čia draudimas mirti pagrįstas ne simbolika, o realiomis gamtinėmis grėsmėmis. Tai miestas, kuriame ekstremali gamta diktuoja žmogaus gyvenimo ribas, įskaitant ir mirtį.
Šaltinis: rbc.ua
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.