Vieni žmonės sapnuoja matematikos pamokas, kiti sapnuose bėga nuo pavojų, o treti patenka į nelaimes ar susiduria su kitais gyvenimo sunkumais. Blogi sapnai būna įvairūs, tačiau jie visada neigiamai veikia mūsų savijautą. Mes šiame straipsnyje pateiksime būdų, kaip galima atsikratyti košmarų.
Košmarai sapnuojami REM miego fazės (greitų akių judesių fazės) metu. Ji vyksta cikliškai ir trunka nuo 5 iki 30 minučių. Tuo metu smegenys gali pasiūlyti įvairias projekcijas, susijusias su mūsų išgyvenamomis neigiamomis emocijomis. Dažnai košmarai laikomi miego sutrikimais, darančiais neigiamą poveikį žmogaus psichikai ir savijautai. Todėl naudinga žinoti, kaip jų galima atsikratyti.
Kokios yra košmarų priežastys?
Košmarai neatsiejami nuo streso, kurį patiriame dienos metu. Tai gali būti lėtinis stresas, kurį patiria vaikai darželyje ar mokykloje (tokia situacija ištinka beveik pusę 3-5 metų amžiaus mažylių) ir suaugusieji darbe. Blogi sapnai taip pat gali būti susiję su dideliais gyvenimo pokyčiais. Naujas darbas, persikraustymas, mokyklos pakeitimas, artimo žmogaus mirtis – tokias aplinkybes (nors kartais to nesuvokiame tiesiogiai) paprastai lydi didelis stresas. Netinkama miego aplinka, miego apnėja, nerimo sutrikimai ir depresija, taip pat psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas taip pat prisideda prie košmarų atsiradimo.
Kaip košmarai veikia sveikatą?
Košmarai blogina miego kokybę. Taip yra todėl, kad miegodami patiriame didžiules neigiamas emocijas. Dėl to galime patirti įvairių nepatogumų.
- Po naktinių košmarų ryte galime būti neišsimiegoję ir blogai jaustis.
- Pabudę po košmaro, galime turėti problemų vėl užmigti.
- Ilgalaikis košmarų sapnavimas gali sukelti nemigą. Šis pavojus dar realesnis, nes reguliariai košmarus sapnuojantys žmonės dažnai sąmoningai stengiasi neužmigti.
- Dažni košmarai gali sukelti psichikos sutrikimus, įskaitant depresiją.
Kaip atsikratyti košmarų? Pagerinkite savo miego įpročius
Lengviausias būdas atsikratyti košmarų – užtikrinti tinkamą miego higieną.
- Visada eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu. Šią taisyklę taikykite tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais ir švenčių dienomis. Jūsų miego reguliarumas daro didelę įtaką jo kokybei.
- Prieš eidami miegoti nevalgykite riebių patiekalų, nevartokite alkoholio ir psichoaktyviųjų medžiagų. Vietoj to išgerkite stiklinę vandens.
- Prieš miegą atsisakykite stimuliuojančių linksmybių – nežiūrėkite siaubo ir veiksmo filmų ir neskaitykite panašios tematikos knygų. Taip pat nežaiskite kompiuterinių žaidimų ir nesinaudokite išmaniuoju telefonu (jo mėlyna šviesa slopina melatonino – miego hormono – išsiskyrimą).
- Tvarkingai pasiklokite lovą ir išvėdinkite miegamąjį. Tai neabejotinai pagerins jūsų miego komfortą.
Kaip atsikratyti košmarų? Vartokite čiobrelius
Vaistažolės turi didelę galią. Nenuostabu, kad viena iš jų puikiai tinka miego problemoms spręsti. Čiobreliai padeda atsikratyti neigiamų emocijų. Jei norite atsikratyti košmarų, džiovintus šio augalo stiebelius supilkite į medvilninį maišelį ir padėkite jį po pagalve. Blogi sapnai turėtų greitai išnykti. Šis būdas taip pat leis jums pasisemti gyvybingumo ir teigiamos energijos.
Kaip atsikratyti košmarų? Pasitarkite su gydytoju
Jei pirmiau išvardyti metodai nepadėjo ir jus vis dar kamuoja košmarai, tai yra signalas, kad jums reikia gydytojo pagalbos. Jis paprastai standartinio pokalbio metu galės tiksliai nustatyti jūsų košmarų problemų priežastį. Rečiau jis pasitelks specializuotus tyrimus. Jei blogų sapnų priežastis yra stresas arba psichologinis sutrikimas, geriausia priemonė tikriausiai bus psichoterapija. Tačiau gali būti, kad gydytojas rekomenduos gydymą vaistais arba, jei juos jau vartojate, nuspręs pakeisti vartojamus vaistus kitais.