Penktadienis, 30 gegužės, 2025

Naujausi

Kaip apsisaugoti nuo žeidžiančių žodžių: 8 patarimai, kurie padės išsaugoti pasitikėjimą savimi

Kiekvieną dieną mus gali kas nors įžeisti. Tai gali nutikti tada, kuomet tam esame mažiausiai pasiruošę. Atrodo, kad mūsų blogiausios savybės išryškėja visur: piko metu, eilėse, darbe ir prie šventinio stalo. Ginantis nuo įžeidimų nesunku patekti į užburtą ratą, tačiau tai tik dar labiau gadina nuotaiką ir gali turėti įtakos mūsų pasitikėjimui savimi. Laimei, yra būdų, kaip gali padėti atremti žeidžiančius žodžius, todėl siūlome pasinaudoti žemiau pateiktais patarimais.

1. Pabandykite suprasti jus įžeidusį žmogų

Tas, kuris kritikuoja kitus, dažnai būna kupinas pykčio. Jei negalite suprasti, kodėl žeidžiantys žodžiai yra skirti būtent jums, pažvelkite į šią situaciją iš šalies ir bandykite rasti pasipiktinimo priežastį.

Padavėja elgiasi su jumis nemandagiai ne todėl, kad jūs kažkodėl jai nepatinkate. Galbūt vakar ją paliko mylimasis. Galbūt piktas vairuotojas piktinasi ne ant jūsų, – galbūt jis skuba pas sergantį vaiką, todėl visos kelyje pasitaikančios kliūtys jam kelia įsiūtį. Jei pabandysite suprasti, kodėl kitas žmogus jus įžeidė, tikėtina, kad įžeidimas nebus toks skaudinantis.

2. Išanalizuokite tai, kas jums buvo pasakyta

Savo knygoje „Subtilus žodinės savigynos menas“ Suzette Hayden Elgin siūlo suskaidyti įžeidžiančią pastabą į dalis ir atsakyti į neišsakytą priekaištą nevaidinant aukos. Pavyzdžiui, jei išgirsite tokį priekaištą: „Jei mane mylėtum, numestum svorio“, galite atsakyti taip: „O prieš kiek laiko nusprendei, kad aš tavęs nemyliu?“

3. Į žeidžiančią pastabą atsakykite klausimu

Atsispirti įžeidimams nėra lengva. Vis dėlto, jums gali padėti tiesmukiškumas. Pavyzdžiui, galite paklausti: „Ar reikia mane įžeidinėti dėl kokių nors priežasčių?” arba „Ar suprantate, kaip tokius žodžius galima interpretuoti?“

Taip pat galite paprašyti asmens paaiškinti pastabos reikšmę: „Ką turi omenyje?“ arba „Noriu pasitikrinti, ar teisingai supratau?” Kai jūsų kritikas pajus, kad nežaidžiate pagal jo taisykles, jis paliks jus ramybėje.

4. Pasitelkite humorą

Mano draugei kažkada teko išgirsti: „Ar tai – naujas sijonas? Man atrodo, kad kėdės yra apmuštos tokiu pačiu audiniu.“ Ji nesutriko ir atsakė: „Na, tai atsisėskite man ant kelių“.

Mano draugės mama visą gyvenimą uoliai rūpinosi namų švara. Vieną dieną ji rado savo dukros kambaryje voratinklį ir paklausė: „Kas tai?“ „Atlieku mokslinį eksperimentą“, – atkirto dukra. Geriausias ginklas prieš įžeidžiančią kritiką yra humoras. Šmaikštus atsakymas padės bet kokioje situacijoje.

5. Sugalvokite simbolį

Viena moteris pasakojo, kad jos vyras viešai ją visada kritikuodavo. Tada ji pradėjo su savimi nešiotis mažą rankšluostį. Kai vyras pasakydavo ką nors įžeidžiančio, ji užsidengdavo galvą rankšluosčiu. Jam toks žmonės elgesys kėlė gėdą, todėl jis netrukus atsikratė šio blogo įpročio.

6. Neprieštaraukite

Sutikite su viskuo. Jei žmona sako: „Brangusis, tu priaugai dešimt kilogramų“, atsakykite: „Tiksliau – dvylika“. Jei ji ir toliau plėtoja šią temą ir teiraujasi, ką ketinate daryti su papildomu svoriu, atsakykite: „Manau, kad nieko. Tik kurį laiką būsiu storas“. Įžeidžianti pastaba yra tiek galinga, kiek jai suteikiate galios. Sutikdami su kritika jūs nuginkluojate kritikuojantį žmogų.

7. Nesureikšminkite to

Išklausykite pastabą, pasakykite sau, kad ji buvo  netinkamoje vietoje, ir pamirškite. Gebėjimas atleisti yra vienas iš svarbiausių gebėjimų, padedančių mums gyventi.

Jei dar nesate pasiruošęs atleisti, praneškite jus kritikuojančiam žmogui, kad jo pastaba buvo išgirsta, tačiau atsakymo nebus. Kitą kartą, kai jis vėl iš jūsų pasišaipys, nuvalykite įsivaizduojamą dėmę nuo marškinių. Kai jus įžeidęs žmogus pasiteiraus, ką jūs darote, atsakykite: „Maniau, kad man kažkas trenkė, bet tikriausiai klydau“. Kitą kartą jis taps daug atsargesnis. Taip pat galite apsimesti, kad jums neįdomu. Mirksėkite, žiovaukite ir nukreipkite žvilgsnį, tarsi sakytumėte: „Kam tai rūpi?” Žmonės negali pakęsti, kai jie yra laikomi nuobodžiais.

8. 10 procentų taisyklė

Niekada negalėsite visiškai apsisaugoti nuo įžeidžiančių pastabų. Stenkitės žeidžiančias pastabas suvokti kaip natūralius dirgiklius, kurių pasitaiko kiekvienam mūsų. Dauguma žmonių stengiasi neįžeisti kitų, tačiau mes visi kartais darome klaidų.

Būtent todėl naudinga taikyti „10 procentų taisyklę“:

– 10 procentų atvejų paaiškėja, kad jūsų įsigyta prekė kitur yra pigesnė.

– 10 procentų atvejų daiktas, kurį kam nors paskolinote, grąžinamas sugadintas.

– 10 procentų atvejų net geriausias jūsų draugas gali ką nors pasakyti gerai nepagalvojęs, o vėliau gailėtis dėl to, ką pasakė.

Kitaip tariant, užsiauginkite storesnę odą. Gana dažnai žmonės nė nesuvokia, kaip jų elgesys gali paveikti kitus.

Negalite sau leisti nuolat gintis, įrodinėti savo tiesą ir kontroliuoti situaciją. Pasistenkite atleisti, ir tai padės jums išvengti daugybės su tuo susijusių rūpesčių.

Kai vyras įžeidė Budą, jis pasakė: „Mano sūnau, jei kas atsisako priimti dovaną, kam ji priklauso?” „Tam, kuris ją įteikė“, – atsakė vyras. – „Taigi, aš atsisakau priimti jūsų įžeidžiančius žodžius“, – atsakė Buda.

Pasaulyje yra daug žmonių, kurie žemina kitus, bandydami pasijusti geriau. Nepriimkite įžeidimų net tada, kai jie yra labai asmeniški. Jei nekreipsite į tai dėmesio, galėsite išvengti streso, ir savo gyvenimą paversite kur kas labiau džiuginančiu.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Pirmas labai svarbus agurkų tręšimas. Jie greitai augs ir užaugins didelį derlių!

Kad namuose auginami agurkai duotų gausų derlių ir skanius vaisius, reikia juos tinkamai prižiūrėti. Agurkų tręšimas – vienas svarbiausių darbų darže, jei siekiate gausaus...

Saldų arbūzą atpažinsite pagal šį vieną požymį. Atkreipkite į tai dėmesį!

Po braškių, arbūzas yra antrasis pagal populiarumą vaisius. Jis ne tik turi daug vitaminų, bet ir labai gaivina karštomis dienomis. Papasakosime, kaip išsirinkti gerą...
---