Nikotino priklausomybė yra rimta problema, prilygstanti priklausomybei nuo alkoholio ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų. Vis dėlto, pasak gydytojo narkologo ir psichiatro Jevhen Skrypnyk, jos atsikratyti gali būti paprasčiau. Kaip mesti rūkyti?
Mesti rūkyti skatina finansai
Gydytojas pabrėžia, kad bauginantys vaizdai apie ilgalaikio rūkymo pasekmes dažnai neturi įtakos žmogaus sprendimui mesti rūkyti. Kur kas svarbesnis veiksnys yra finansinė pusė.
„Kai tai smogia per kišenę ir kai žmogus negali sau ko nors nusipirkti, tai tikrai veiksmingas kovos būdas. Užsienyje cigaretės kainuoja daug brangiau nei pas mus. Ir ten rūko mažiau žmonių“, – teigia J. Skrypnyk.
Jei norite mesti rūkyti, bet jums nepavyksta, suskaičiuokite, kiek pinigų per mėnesį ir per metus išleidžiate cigaretėms. Pagalvokite, ką seniai norėjote įsigyti ar nuveikti už tuos pinigus.
Iš tiesų, lėšas, kurias skiriate cigaretėms, galėtumėte panaudoti savo finansiniams tikslams pasiekti.

Kaip efektyviai atsisakyti rūkymo?
Narkologas pataria mesti rūkyti staiga ir ieškoti kitų būdų, kaip gauti dopamino ar atsipalaiduoti.
„Tai darbas, kaip ir su kitomis priklausomybėmis. Visų pirma, turime persijungti į kitas veiklas. Jei kur nors dirbate, dirbkite daugiau.
Jei norisi parūkyti, nukreipkite dėmesį. Padarykite 20 atsispaudimų, bendraukite su artimaisiais, tai yra, reikia kažko rasti, kas jums teiks daugiau malonumo“, – pataria specialistas.
Taip pat gali būti naudingi nikotino pleistrai, kurie veikia pakeičiant nikotiną organizme.
„Taip pat yra FDA patvirtintų vaistų. Bupropionas yra vaistas, vartojamas nikotino priklausomybei gydyti“, – aiškina J. Skrypnyk.
Pirmąsias dvi savaites po atsisakymo nikotino galite jausti dirglumą, nerimą, miego sutrikimus, tačiau tai yra laikina. Svarbiausias žingsnis – nepasiduoti pagundai vėliau.
„Praeina dvi savaitės, žmogus ištvėrė ir galvoja, o kodėl nepabandžius vienos ar pusės cigaretės. Tai psichologinė priklausomybė, nes daugeliui rūkymas yra meditacijos procesas“, – apie atsisakymo procesą pasakoja narkologas.
Potraukis nikotinui gali stiprėti kas mėnesį, todėl svarbu ištverti ir nepradėti rūkyti iš naujo. Palaipsniui organizmas atpranta nuo nikotino ir jo nebereikia.
Kuo anksčiau, tuo lengviau
„Kuo trumpesnis rūkymo stažas, tuo lengviau mesti. Kuo ilgesnis rūkymo stažas, tuo sunkiau mesti. Nes mes tiesiog prie to priprantame. Todėl meskite kuo anksčiau, tuo geriau“, – ragina J. Skrypnyk.
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Sveiki, esu Kamilė, Hitas.lt straipsnių autorė. Aistra maisto gamybai, namų jaukumui ir asmeninei gerovei mane įkvepia dalintis atradimais – receptais ir patarimais apie meilę sau – su jumis, mieli skaitytojai.