Šeštadienis, 17 gegužės, 2025

Naujausi

Top 10 daiktų namuose, kurie pavojingi vaikams

Net ir saugiausiai atrodantys namai gali slėpti pavojų vaikams. Kokie daiktai kelia didžiausią grėsmę vaikų sveikatai ir gyvybei?

Net 90% vaikų traumų įvyksta būtent namuose. Ir dažniausiai to būtų galima išvengti. Kai kurie daiktai kelia visai neakivaizdų pavojų mažyliams ir visi jie tikrai yra jūsų namuose.

Pagrindinė tėvų užduotis – padaryti šiuos daiktus vaikams nepasiekiamus.

Kokie daiktai pavojingi vaikams:

Monetos, baterijos ir magnetai. Maži daiktai kelia užspringimo arba rimto virškinamojo trakto pažeidimo riziką prarijus.

Ypač pavojingos yra sagos tipo baterijos, nes gali sukelti virškinamojo trakto nudegimus. Magnetiniai konstruktoriai ir kamuoliukai taip pat pavojingi.

Vaistai ir vitaminai. Gydytojos teigimu, 7 iš 10 vaikų apsinuodijimo atvejų kaltė tenka be priežiūros paliktiems vaistams. Tabletės, vitaminai ir tepalai – viskas turi būti vaikams nepasiekiamoje vietoje.

„Dar viena pavojinga vieta – tai močiutės, atėjusios į svečius, rankinė. Todėl būkite atsargūs“, – pridūrė pediatrė.

Buitinė chemija. 20% vaikų iki 3 metų apsinuodijimų įvyksta dėl valymo priemonių. Geliai, skalbimo kapsulės, poliravimo priemonės ir dezinfekavimo skysčiai neturėtų būti vaikų akių lygyje.

pavojus vaikams

Laidai, įkrovikliai ir ilgintuvai. Vlasenko duomenimis, JAV kasdien 10 vaikų kreipiasi pagalbos dėl nudegimų ir elektros smūgio. Laidai taip pat kelia pasismaugimo riziką, ypač naktį, kai yra laisvai prieinami.

Paketai ir plėvelė. Paketai ir plėvelės iš tiesų kelia pavojų vaikams, ypač mažiems.

Pagrindinės rizikos yra šios: užspringimas (uždusimas) – vaikai gali užsidėti paketą ant galvos ar veido, ir dėl oro trūkumo gali įvykti uždusimas; susirišimas – vaikai gali apsivynioti paketą ar plėvelę aplink kaklą, o tai taip pat gali sukelti uždusimą;.

Prarijimas – maži vaikai gali atkandę paketo ar plėvelės gabalėlį užspringti. Net ir plonas paketas yra mirtinai pavojingas, jei patenka ant veido.

Todėl labai svarbu: laikyti paketus ir plėveles vaikams nepasiekiamose vietose; niekada nepalikti vaikų be priežiūros šalia tokių daiktų; aiškinti vaikams (jei jie jau supranta) apie pavojų.

Augalai. Iki 30% kambarinių augalų yra potencialiai toksiški prarijus. Difenbachija, filodendras ir krotonas gali sukelti pykinimą, vėmimą ir gleivinės nudegimus.

Ar namų interjeras pavojingas?

Baldai su aštriais kampais. Kas ketvirta galvos trauma ankstyvojo amžiaus vaikams įvyksta dėl kritimo arba atsitrenkimo į baldus.

Vaikai dažnai krenta ir gali atsitrenkti į aštrų stalo, spintelės ar komodos kraštą, o tai gali sukelti sumušimus, įpjovimus ar net smegenų sukrėtimus. Aštrūs baldų kampai ir briaunos gali sukelti gilius įpjovimus, kuriuos kartais reikia siūti.

Langai. Kritimas iš lango yra viena pagrindinių trauminių mirčių priežasčių vaikams iki 5 metų. Dauguma įvyksta dieną, kai tėvai yra namuose, bet kelioms minutėms atsitraukia.

Mažyliai gali užlipti ant palangės būdami vos 12-18 mėnesių amžiaus.

Tabako gaminiai ir skysčiai elektroninėms cigaretėms. Net keli nikotino skysčio lašai gali būti mirtini vaikui. Skysčiai atrodo ir kvepia patraukliai – dažnai vaikai juos palaiko saldumynais.

2023 metais ES užregistruota daugiau nei 800 apsinuodijimų nikotino skysčiais atvejų vaikams iki 5 metų.

Langų žaliuzės su virvelėmis. Vaikai gali mirti pasismaugę į virveles ar grandinėles ant langų žaliuzių. Rekomenduojama naudoti žaliuzes be virvelių arba užtikrinti, kad virvelės būtų vaikams nepasiekiamos.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Šaltinis: https://www.rbc.ua/

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---