Tėvas, pradėjęs misiją išgelbėti savo žmoną ir dvejų metų sūnų iš karo draskomos Ukrainos sakė, kad gali nusipirkti naudotą automobilį, kad tik nuvežtų juos į saugią vietą, nes autobusai ir traukiniai pilni evakuojamų žmonių.
28 metų Ianas Umney nukeliavo nuo Sent Helens Mersiside iki Nikopolio pietryčių Ukrainoje, kad susitiktų su savo žmona Nelia (26) ir jų dviejų metų sūnumi Džonatanu. Anksčiau žadėjęs pasilikti ir kovoti „nedvejodamas“, jei jį pakvies Ukrainos pajėgos, buvęs anglų kalbos mokytojas M. Umney dabar planuoja pabėgti iš šalies po to, kai sustiprėjo Rusijos invazija.
Jis sakė, kad išnagrinėjo viešojo transporto galimybes, tačiau teigė, kad naudoto automobilio pirkimas yra atsarginis planas. Ponas Umney „TikTok“ platformoje sakė: „Sklido gandai, kad šią popietę atvažiuos evakuacijos traukinys, ir mes bandysime į jį patekti. Tačiau jeigu nepavyks, rytoj turėsime galvoti, kaip išvykti patiems.“
Tačiau „TikTok“ vaizdo įraše jis pridūrė: „Jei šioje vietovėje nebus parduodamas automobilis, tada nežinau, ką daryti. Tai rizikinga, bet tai yra „planas C“, norint išvykti iš šios šalies“. Anglų kalbos mokytojas, kuris anksčiau šaudė tik iš BB ginklo, greitai tapo „TikTok“ sensacija – daugiau nei 200 000 prenumeratorių peržiūrėjo jo keliamus vaizdo įrašus ir pabrėžė, kad jo susitikimas su šeima buvo labai emocingas.
Kariuomenei toliau veržiantis į Ukrainos miestus, Umney antradienį sakė, kad jam pavyko užsisakyti paskutinės minutės evakuacijos traukinį iš Ukrainos, kuris išvyks iš Nikopolio kovo 13 d. Neseniai paskelbtame „TikTok“ vaizdo įraše Ianas atskleidė, kad jo planas buvo patekti į traukinį į Lvivą Ukrainos vakaruose. Tačiau šeima praleido vieną iš suplanuotų evakuacijos traukinių į Dnieprą.

Savo „TikTok“ sekėjams jis sakė: „Turime pasitraukimo iš Ukrainos planą. Viskas priklauso nuo susisiekimo su evakuacijos traukiniais Dniepro mieste. Iš čia turime vykti į kitą miestą, Yra nemokamas evakuacinis traukinys. Šiandien vieną praleidome, šį rytą iš Dniepro išvažiavo vienas evakuacijos autobusas“.
Vėlesniuose internete bendrintuose klipuose, kuriuose jį galima pamatyti žaidžiantį su savo mažamečiu sūnumi, Ianas priduria: „Taigi tuo metu mes užsisakėme tiesioginį traukinį iš čia į Lvivą 13 dieną. Liko dešimt dienų. Taigi, ką mes darome dabar? Laukiame, ar yra daugiau informacijos, kurią galėtume sužinoti“.
„Šiuo metu aš grįžtu į mūsų šeimos butą užklijuoti juostele langų“. Umney, šešerius metus gyvenantis Ukrainoje, prieš Vladimiro Putino invaziją dirbo Didžiojoje Britanijoje. Iš pradžių planavęs ilgą kelionę automobiliu, Umney pasirinko vykti į Krokuvą Lenkijoje ir dokumentavo kelionę „TikTok“ platformoje.
Antradienį ponas Umney, kuris metė anglų kalbos mokytojo darbą, norėdamas leistis į kelionę, nusifotografavo širdžiai mielai nuotraukai su Nelia ir Džonatanu žmonos tėvų bute pietiniame Nikopolio mieste.
Mielas mažylis, po emocingos kelionės, buvo sūpuojamas tėvo rankose. Vyras spindėjo ir negalėjo nuslėpti susijaudinimo, kad po mėnesio skirtumo vėl buvo su šeima. Jis pridūrė: „Tai buvo labai emocingas momentas, kai pamačiau juos. Sūnus ištiesė į mane rankas, o aš verkiau ant žmonos peties. Tai buvo toks palengvėjimas. Praėjo daug laiko. Pagaliau aš čia“.
Tačiau vakar Rusijos kariuomenės pareigūnams pareikalavus valdyti Chersoną, jo žmonos gimtasis miestas taip pat netrukus gali būti apgultas. Nepaisant Rusijos išpuolio grėsmės, Umney iš Sent Helenso, Mersisaido, tvirtino, kad liks mieste ir kovos, jei jo žmona norėtų pasilikti. Užsienio reikalų sekretorė Liz Truss ragino britus savanoriauti ir tapti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų tarptautinio legiono dalimi.

Tačiau vėliau teisininkai perspėjo, kad britai, kovojantys Ukrainoje, gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn pagal JK teroro įstatymus. Vakar ministras pirmininkas Borisas Johnsonas įsitraukė į diskusiją ir perspėjo armijos narius, kad jie gali pažeisti Didžiosios Britanijos įstatymus, išvykdami kovoti į Ukrainą.
Sakydamas kalbą Estijoje, ponas Johnsonas sakė: „Suprantu, kodėl žmonės taip jaučiasi, bet mūsų šalyje yra įstatymai dėl tarptautinių konfliktų ir kaip jie turėtų vykti“. Paklaustas, ką galvoja apie M. Truss komentarus, kad vyriausybė skatina britus kovoti, jis atsakė: „JK aktyviai nieko tokio nedaro“. Jei Umney nuspręs kariauti arba bus pašauktas į Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, jis bus tarp vienas iš dešimčių britų, kurie jau pasisiūlė prisijungti prie Ukrainos pasipriešinimo.
„Šimtu procentų aš imčiau ginklą ir kovočiau“, – sakė jis. „Manau, Nelia norės likti Nikopolyje. Jei ji norės pasilikti, aš apsiginkluosiu ir apginsiu jos miestą“. Pora užmezgė santykius po pirmo susitikimo, kai Umney atostogavo Ukrainoje 2016 m. „Mes susituokėme 2017 m. sausį. 2019 m. spalį susilaukėme sūnaus Džonatano. Aš gyvenau Ukrainoje beveik šešerius metus, bet prieš invaziją buvome nusprendę, kad visi persikelsime į Britaniją“.
„Kalėdas praleidome kartu JK, tada jie trumpam grįžo į Ukrainą“. Vyras ilgai keliavo, kol vėl susitiko su savo šeima. Išvargęs jis pagaliau atvyko į savo žmonos gimtąjį miestą, kur pamatė ją ir jų mažą berniuką. „Būti be šeimos buvo skaudu“, – sakė jis. „Labai jaudinausi kelionėje, troškau juos pamatyti“. Jis pridūrė: „Ketiname praleisti šiek tiek laiko kartu. Mėnesį gyvenome atskirai. Paskutinį kartą juos mačiau vasario 5 d. Turime priimti protingą sprendimą, ką toliau darysime dėl mūsų trijų“.
Umney mėginimai evakuotis iš Ukrainos kilo po to, kai Rusijos kariai užėmė didžiausią Europoje atominę elektrinę. Po susišaudymo, kurio metu dalis komplekso sudegė, prezidentas Volodymyras Zelenskis, apkaltino Putiną panaudojus „branduolinį terorą“ ir pareiškė, kad kyla rizika įvykti „šešis kartus baisesnė nei Černobylio“ katastrofa, kuri paveiktų visą žemyną.
Rusijos kariai anksti užpuolė atominę elektrinę, o vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo įnirtingą V. Putino vyrų ir Ukrainos karių mūšį, kuris sukėlė gaisrą šešių aukštų mokymo pastate, esančiame prie pat pagrindinio komplekso. Tada Rusijos kareiviai kelioms valandoms neleido ugniagesiams patekti į pastatą, kai vyko muštynės.

Šaltinis: dailymail.co.uk